Kuntatietoa ja hallinto

Sivistyslautakunta

Sivistyslautakunta vastaa opetustoimesta ja vapaan sivistystyön palvelujen sekä varhaiskasvatuksen järjestämisestä.

Sivistyslautakunta 2013 - 2016

Toimiala vastaa yleissivistävästä koulutuksesta, johon kuuluu esiopetus, perusopetus ja lukiokoulutus sekä kirjasto-, nuoriso-, liikunta- ja kulttuuripalveluista ja vapaasta sivistystyöstä (Soisalo opisto, musiikkiopisto, taiteen perusopetus) sekä varhaiskasvatuksesta (perhepäivähoito, päiväkotihoito, esiopetus, avoin varhaiskasvatus, lastenhoidontuki).

Lautakunnan esittelijänä toimii toimialapäällikkö.

Puheenjohtaja

Juvonen Sari  (SDP)

Puh. 040 5678 991
sari.juvonen@heinavesi.fi
sartsa.juvonen@gmail.com 

Varapuheenjohtaja

Keinonen Mikko (YHL A)

mikko.keinonen@heinavesi.fi

Jäsenet

Granö Harri (KESK)

Kansalantie 2 D, 79820 Varistaipale

Puh. 0400 872 621
harri.grano@heinavesi.fi
harri.grano@hotmail.com 

Tuovinen Aki (PS)

Kuittuantie 18, 79700 Heinävesi

Puh. 0400 123 822
aki.tuovinen@heinavesi.fi
aki.tuovinen@gmail.com

Kervinen Mervi (KESK)

Humalasalontie 7, 79810 Karvionkanava

Puh. 040 512 8659
mervi.kervinen@heinavesi.fi
kerviska@gmail.com 

Nykänen Jaana (KOK)

Niittykuja 3 as 4, 79700 Heinävesi

Puh. 044 425 9270
jaana.nykanen@heinavesi.fi
kirsijaana.nykanen@gmail.com                                                    

Kurikka Teemu (SDP)

Sepänkuja 21, 79700 Heinävesi

Puh. 040 7062 600
teemu.kurikka@heinavesi.fi
teemu.kurikka@luukku.com

Varajäsenet

Laurikainen Heli (KD)

Nissinen Sanna (YHL A)

Kurikkaniementie 2C, 79700 Heinävesi

Puh. 040 5531 272
sanna.nissinen@omamaku.fi

Turunen Janne (KESK)

Purotie 4 A1, 79700 Heinävesi

Puh. 040 7296 111
janne.turunen@pp3.inet.fi

Hirvonen Jaana (PS)

Sepäntie 35 B 7, 79700 Heinävesi

jaana.hirvonen1@gmail.com

Tolvanen Anne (KESK)

Humalasalontie 2, 79810 Karvionkanava

Puh. 040 5695 028
kirri@suomi24.fi

Paatero Iiro (KOK)

Burman Heino (SDP)