Kuntatietoa ja hallinto

Kunta- ja konsernihallinto

Tietoa Heinäveden kunnanvirastosta, sekä hallinto-, talous- ja ICT-palveluista.

Yleistä tietoa

Tehtävänä on koordinoida kunnan ja kuntakonsernin organisaation toimintaa, vastata omistajaohjauksesta, talouden ja hallinnon kehittämisestä ja vaalitoiminnan järjestämisestä.

ICT-palvelut vastaa kunnan tietojärjestelmien ylläpidosta ja kehittämisestä.

Heinäveden kunnanvirasto

Kunta- ja konsernihallinto

Kermanrannantie 7, 79700 Heinävesi

Palvelunumero 040 1844 000
Fax 017  561 790
kunta@heinavesi.fi 

 

Va. kunnanjohtaja Maarika Kasonen

Puh. 040 5505 811

maarika.kasonen@heinavesi.fi

Hallintopalvelut

Kunnansihteeri Sinikka Lappalainen

Tiimivastaava

Puh. 040 5506 811
sinikka.lappalainen@heinavesi.fi 

  • kunnanvaltuuston ja hallituksen päätösten valmistelu
  • tiedotustoiminta
  • henkilöstöhallinto, KT-yhteyshenkilö
  • kunnan omistamien asuntojen vuokraaminen

Hallintosihteeri Asta Salo

Puh. 040 7101 921
asta.salo@heinavesi.fi 

  • kunnanvaltuuston ja hallituksen päätösten valmistelu ja täytäntöönpano
  • asianhallintatehtävät, keskusarkisto
  • vaalit
  • tarkastuslautakunnan sihteeri

Toimistosihteeri Paula Karvinen

Puh. 040 5356 769
paula.karvinen@heinavesi.fi 

  • info, asiakaspalvelu
  • postitus
  • kopiointi

Talouspalvelut

Taloussihteeri Kristiina Räsänen

Ki Oy Heinäveden Asunnot, toimitusjohtaja

Puh. 040 7101 936
kristiina.rasanen@heinavesi.fi 

  • Kunnan talousarvion ja -suunnitelman valmistelu
  • Kunnan tilinpäätöksen valmistelu
  • Konsernitilinpäätös
  • Kiinteistöjen vuokrien laskutus

Toimistosihteeri Merja Puustinen

Puh. 040 7101 933
merja.puustinen@heinavesi.fi 

  • Maksuliikenne
  • Ostolaskut
  • Laskutus
  • Kirjanpitotehtävät
  • Toiminta- ja taloustilastot

Toimistosihteeri Arja Mikkonen

Puh. 040 7101 930
arja.mikkonen@heinavesi.fi 

  • Aluelämpö Oy:n kirjanpito ja maksuliikenne
  • Kunnan vesilaitoksen laskutus
  • Ki Oy Heinäveden Asuntojen vuokralaskutus
  • Ki Oy Heinäveden Asuntojen kirjanpito
  • Arvonlisäveroasiat
  • Perintäasiat

Toimistosihteeri Raija Asikainen

Puh. 040 7101 934
raija.asikainen@heinavesi.fi

  • Palkanlaskijan tehtävät; opettajat, luottamushenkilöt ja perhepäivähoitajat, tuntipalkat,
  • Eläkeasiamiehen tehtävät

ICT-palvelut

Atk-suunnittelija Jari Heiskanen

Puh. 040 5610 284
jari.heiskanen@heinavesi.fi