Kuntatietoa ja hallinto

Kunnanvaltuusto

Tietoja Heinäveden kunnanvaltuustosta.

Kunnanvaltuusto 2013-2016

Kuntalain 13 §:n mukaan valtuusto vastaa kunnan toiminnasta ja taloudesta.
Valtuuston tulee:

  1. Päättää toiminnan ja talouden keskeisistä tavoitteista kuten;
  2. Päättää hallinnon järjestämisen perusteista;
  3. päättää talouden ja rahoituksen perusteista sekä hyväksyä talousarvio;
  4. Päättää kunnan palveluista ja muista suoritteista perittävien maksujen yleisistä perusteista;
  5. Päättää takaussitoumuksen tai muun vakuuden antamisesta toisen velasta;
  6. Valita pääsääntöisesti jäsenet kunnan toimielimiin;
  7. Päättää luottamushenkilöiden taloudellisten etuuksien perusteista;
  8. Valita tilintarkastajat;
  9. Hyväksyä tilinpäätös ja päättää vastuuvapaudesta.

Heinäveden kunnanvaltuustossa on nyt 21 ja 1.6.2017 alkaen 17 valtuutettua

Kunnanvaltuuston puheenjohtaja

Happonen Aarno (SDP)

Vihovuonteentie 16, 79910 Kerma

Puh. 0400 312 131 faksi (017) 562 204
aarno.happonen@heinavesi.fi
aarno.happonen@kermankeidas.inet.fi

Kunnanvaltuuston I varapuheenjohtaja

Silvennoinen Esa (KOK)

Kaivokuja 3, 79700 Heinävesi

Puh. 040 7409 405
esa.silvennoinen@heinavesi.fi 

Kunnanvaltuuston II varapuheenjohtaja

Hartikainen Veli-Pekka (KESK)

Takunlahdentie 6, 79810 Karvionkanava

Puh. 0500 894 296
veli-pekka.hartikainen@heinavesi.fi
veli-pekka.hartikainen@pp.inet.fi

Valtuutetut

Gustafsson Auvo (KESK)

Heinävedentie 201, 79940 Vihtari

Puh. 040 185 8601
auvo.gustafsson@heinavesi.fi

Hottinen Timo (SDP)

Timonmäentie 8, 79910 Kerma

Puh. 040 7674 892
timo.hottinen@heinavesi.fi
timo.hottinen@meritaito.fi

Juvonen Sari (SDP)

Puh. 040 5678 991
sari.juvonen@heinavesi.fi
sartsa.juvonen@gmail.com

Keinonen Mikko (YL A )

mikko.keinonen@heinavesi.fi

Kukkonen Timo (KESK)

timo.kukkonen@heinavesi.fi

Laitinen Ilpo (KOK)

Mäntylahdentie 8a, 79910 Kerma

Puh. 044 3817 789
ilpo.laitinen@heinavesi.fi
laitinen.ilpo@gmail.com

Laukkanen Leena (KOK)

leena.laukkanen@heinavesi.fi

Mikkonen Sirpa (KD)

Sarvikummuntie 49 A, 79895 Sarvikumpu

sirpa.mikkonen@heinavesi.fi

Paatero Ilkka (KOK)

Tuliniementie 10, 79700 Heinävesi

Puh. 0400 373 028
ilkka.paatero@heinavesi.fi
ilkka.paatero@pp.inet.fi

Puustinen Osmo (KESK)

Syrjäntie 37, 79700 Heinävesi

Puh. 050 5556 154
osmo.puustinen@heinavesi.fi
osmo.puustinen@suomi24.fi

Rautiainen Reino (SDP)

Lehtokuja 4, 79700 Heinävesi

Puh. 040 7223 165
reino.rautiainen@heinavesi.fi
reino.rautiainen@pp.inet.fi

Ruotsalainen Anu (SDP)

Haukilammentie 6, 79700 Heinävesi

Puh. 050 3690 912
anu.ruotsalainen@heinavesi.fi
anki.ruotsalainen@gmail.com

Räsänen Martti A. (PS)

Karhilantie 28 b/Kirkkotie 4, 79700 Heinävesi

martti.a.rasanen@heinavesi.fi
martti.a.rasanen@gmail.com

Räsänen Mauno (PS)

Patoontie 10A, 79820 Varistaipale

Puh. 0400 174617
mauno.rasanen@heinavesi.fi
maunorasanen@hotmail.fi

Suhonen Maija (KESK)

Vallantie 164b, 79810 Karvionkanava

Puh. 040 5687 194
maija.suhonen@heinavesi.fi

Tuovinen Aki (PS)

Kuittuantie 18, 79700 Heinävesi

Puh. 0400 123 822
aki.tuovinen@heinavesi.fi
aki.tuovinen@gmail.com

Vauhkonen Anna (KESK)

Petrumantie 31c, 79895 Sarvikumpu

Puh. 044 5285 985
anna.vauhkonen@heinavesi.fi
vauhkonen.anna@gmail.com

Vihma Matti (KOK)

Yläkanavantie 2 a 1, 79820 Varistaipale

Puh. 040 5834 813
matti.vihma@heinavesi.fi
matti.vihma@johanneskoti.fi