Kuntatietoa ja hallinto

Kunnanhallitus

Kunnanhallitus vastaa kunnan toiminnan ja hallinnon johtamisesta ja kehittämisestä.

Kunnanhallitus 2017 - 2021

Kunnanhallitus johtaa kunnan toimintaa ja vastaa kuntalaissa säädetyistä tehtävistä sekä päättää hallintosäännössä mainituista asioista.

Kunnanhallitus toimii myös kunnan asuntoviranomaisena. Kunnanhallituksessa on 7 jäsentä. Lisäksi kunnanhallituksen kokouksessa on läsnäolo- ja puheoikeus valtuuston puheenjohtajilla. Esittelijänä kunnanhallituksessa toimii kunnanjohtaja ja pöytäkirjanpitäjänä kunnansihteeri

 

Puheenjohtaja

Gustafsson Auvo (KESK)
auvo.gustafsson@heinavesi.fi

I varapuheenjohtaja

Hottinen Timo (SDP)
Timonmäentie 8, 79910 Kerma
040 767 4892
timo.hottinen@heinavesi.fi
timo.hottinen@meritaito.fi

II varapuheenjohtaja

Rissanen Kirsi (KOK)
kirsi.rissanen@heinavesi.fi

Jäsenet

Juvonen Sari (SDP)
sari.juvonen@heinavesi.fi

Karvinen Anssi (PS)
Heinävedentie 194, 79940 Vihtari
041 468 9952
anssi.karvinen@heinavesi.fi

Puustinen Osmo (KESK)
Syrjäntie 37, 79700 Heinävesi
050 555 6154
osmo.puustinen@heinavesi.fi  
osmo.puustinen@suomi24.fi

Suhonen Maija (KESK)
Vallantie 164 b, 79810 Karvionkanava
040 568 7194
maija.suhonen@heinavesi.fi

Varajäsenet

Kolari Teuvo (KESK)
Lepikkomäentie 5, 79810 Karvionkanava
040 592 4349
teuvo.kolari55@gmail.com

Jaakkila Esko (SDP)
Vesakkotie 3, 79700 Heinävesi
041 432 1118
eskojaakkila@gmail.com

Kankkunen Paula (KOK)
Vahvalahdentie 10, 79700 Heinävesi
040 570 8026
paula.kankkunen@pp.inet.fi

Töyräs-LIndroos Tuija (SDP)

Tuovinen Aki (PS)
aki.tuovinen@heinavesi.fi

Honkonen Veijo (KESK)
Vahvalahdentie 4, 79700 Heinävesi
044 275 7543
veijo.honkonen@heinavesi.fi

Tanttu Tuija (KESK)
Varkaudentie 117, 79700 Heinävesi
050 591 4487
tuija.tanttu@ravintolakissakoski.fi