Ajankohtaista

Ilmoittaudu kansalaisopistoon nyt! Kurssit alkavat 11.9. alkaen 

30.08.2017

Ilmoittaudu pian niin ehdit vielä mukaan! Alla listaa kursseista joilla on reilusti tilaa. Vapaita paikkoja on myös muilla kursseilla. Ilmoittautuminen käy kätevästi hakemalla kurssi nimen perässä olevalla kurssinumerolla. Katso kurssit ja ilmoittaudu tästä

Musiikki:
Piano ja harmonikka, Heinävesi 1001401
Popjazz-laulu, Heinävesi 1002401
Laulutaidottomien yksinlaulu, Heinävesi 1002402
Rummut/ lyömäsoittimet, Heinävesi 1003401
Yhteislaulu, Heinävesi 1010401
Sekakuoro, Heinävesi 1010403
Pelimannit, Heinävesi 1011401

Teatteri:
Nuorisoteatteri, Heinävesi 1121401
Näyttelijän työ aikuiset, Heinävesi 1121402
Kirkkodraama, Heinävesi 1121403

Kuvataide:
Kuvataidepaja, Heinävesi 1131401
Taidemaalaus, Heinävesi 1131402
Taidegrafiikka, Heinävesi 1131403
Posliininmaalaus, Heinävesi 1134401
Posliininmaalaus, Kerma 1134402
Posliininmaalaus, Varistaipale 1134403
Keramiikka, Heinävesi 1135401
Keramiikka, Karvio 1135402
Keramiikka, Vihtari 1135403
Keramiikan siirtokuvat, Heinävesi 1135404
Paperiposliinisavilyhdyt, Heinävesi 1135406
Raku-kurssi syksyllä, Heinävesi 1135407
Taululle kehykset, Heinävesi 1139402
Ikonimaalaus, Karvio 1139403
Käsintehdystä paperista, Varistaival 1139404
Jalometallikurssi 1, Valamo 1139405
Keramiikkaa erityisryhmille, Karvio 1140401

Kädentaidot:
Huonekalujen entisöinti ja verhoilu, Petruma 1150401
Rakas vanha huonekalu, Petruma 1150402
Huonekalujen entisöinti, Torvela 1150403
Huonekalujen entisöinti, Vihtari 1150404
Puutyöt, Heinävesi 1151401
Vanhat ja uudet puuesineet, Sarvikumpu 1151404
Puukäsityöt, Kypärä 1151405
Ruumisarkkukurssi, Kypärä 1151406
Betonista luomuksia pihalle, Sarvikumpu 1154401
Punotut metallikorut -kurssi lapsille ja nuorille, Heinävesi 1155401
Kivityöt, Lepikkomäki 1155403
Ompele ja tuunaa tekstiilejä, Heinävesi 1160401
Jouluiset tilkkutyöt, Karvio 1160402
Nypläys, Heinävesi 1161401
Lankakirjasto, Heinävesi 1162401
Virkkausviikonloppu, Heinävesi 1162402
Kudonnan peruskurssi, Heinävesi 1164401
Kudontakurssi, Vihtari 1164403
Kudontakurssi, Varistaipale 1164404
Kehräys, Heinävesi 1165401
Huovutuskurssi, Pitäjäntupa 1165402
Kokeile kehräystä, Torvela 1165403
Käsityöpaja, Varistaipale 1168401
Käsityöpaja, Sarvikumpu 1168402
Käsityöpaja, Torvela 1168403
Käsityöpaja, Malkkila 1168404
Käsityöpaja, Lepikkomäki 1168405
Tonttutalo, Torvela 1168406
Joulupaja, Sarvikumpu 1169401

Tanssi ja liikunta:
Lavatanssi, Heinävesi 1185401
Lavis, Heinävesi 1185403
Terveysliikunta, Heinävesi 8310401
Äijien ähinät, Heinävesi 8310402
Kuntoliikunta, Karvio 8311403
Lempeä jooga, Karvio 8340402
Jooga, Karvio 8340403
Heinäveden joogapäivät A 8340404

Kielet:
Englanti, jatko 1, Heinävesi 1231401
No problem!, Heinävesi 1231402
Venäjän alkeet, Heinävesi 1260401
Venäjän jatko 2, Karvio 1261401
Venäjän jatko 3, Karvio 1261402
Heprean alkeet, Heinävesi 1298401
Kirjallisuuspiiri, Heinävesi 1302401
Runokahvila, Heinävesi 1302402
Kirjallisuuspiiri, Karvio 1302403
Tabletti tai älypuhelin tutuksi, Heinävesi 3413401
Tabletti tai älypuhelin tutuksi, Heinävesi 3413402
Tabletti tai älypuhelin tutuksi, jatko, Heinävesi 3413403
Ystäväpiiri, Heinävesi 6102401

Muuta:
AVH- ja virikekerho, Heinävesi 6102402
Ruokaa Adrianmeren rannoilta, Heinävesi 8102401
British afternoon tea, Heinävesi 8102402
Pappilan keskustelupiiri Marjakori, Heinävesi 8302401
Ilmoittaudu Heinäveden kursseille TÄSTÄ

 

Tutustu ja ilmoittaudu Snellman-kesäyliopiston koulutuksiin Varkaudessa

Asiantuntijaesimiehen vastuut ja velvollisuudet työyhteisössä pe 15.9.
Talollinen vai torppari, suutari vai sotilas? - sukututkimuksen verkkokurssi ti 19.9.-17.10.
Musiikki-iloa kymmenen kiloa 5.10.
Esimies työyhteisön inhimillisen arkkitehtuurin rakentajana 10.10.
Johdatus Karjalan kieleen 24.10 - 21.11.verkossa
Tukiviittomat tutuksi, 27. – 29.10.
Työyhteisösovittelu – tehokas työkalu ristiriitojen käsittelyyn 9.11.
Tutustu Mindfulnessiin – tietoiseen läsnäoloon la 18.11.
Digipiirtämisen alkeet (3 op), 25. – 26.11.
Onko suru työtä – vai enemmän?, 28.–29.11.
Ilmoittautuminen tästä

Kysely Swot-nelikenttäanalyysiin liittyen

19.09.2017 Lue lisää
Ilmoittaudu kansalaisopistoon nyt! Kurssit alkavat 11.9. alkaen 

30.08.2017 Lue lisää
Salivuorojen haku kaudelle 4.9.2017-3.6.2018

14.08.2017 Lue lisää
Heinävesi uudistuu!

Kunnanhallitus on käynnistänyt yhteistyössä Yritystaito Group Oy:n kanssa Heinävesi - uudistuva kunta -hankkeen.

27.02.2017 Lue lisää